Dysk i napędy poleasingowe do pc i laptopów

0
2080

Myślisz nad zakupem taniego dysku i napędu poleasingowego do PC i laptopa wysokiej jakości? Zanim dokonasz zakupu posiądź podstawową wiedzę, żeby na pewno twój zakup okazał się strzałem w 10.

Pojęcia, które warto znać.

IOPS- liczba operacji wejścia/wyjścia jakie dysk może wykonać w przeciągu jednej sekundy, mierzony próbkami o rozmiarze 4KB.

TBW- Informacja o tym, ile razy dana lokalizacja dysku może zostać nadpisana, zanim dysk utraci gwarancję.

Interfejs- Sposób połączenia między dyskiem a jego kontrolerem.

MTBF- Średni czas wyrażony w godzinach, w których urządzenie może działać bez przerwy (awarii).

Zapis sekwencyjny- Informacja o czasie zapisu dużych bloków danych.

Zapis losowy- Informacja o czasie zapisu małych plików.

NVME- Protokół opracowany z myślą o efektywnym wykorzystaniu możliwości dysków SSD, zarządzający wymianą informacji pomiędzy płytą główną w komputerze a nośnikiem pamięci SSD.

Na co zwrócić uwagę przy zakupnie sprzętu przez Internet?

Trzeba się upewnić, że sprzęt jest rzeczywiście wysokiej jakości i jest stosunkowo tani, oprócz tego powinien mieć legalne oprogramowanie. Wiemy, że nośniki SSD zachęcają coraz to nowymi parametrami. Dlatego wielu z nas myśli o „małym” ulepszeniu naszego komputera. Mogłoby się wydawać, że sama obecność dysku SSD wystarczająco zmodernizuje nam sprzęt. Nic bardziej mylnego. Przed zakupem, warto zwrócić uwagę na pewne czynniki: prędkość zapisu danych, odczytu, czasu dostępu i operacje wejścia i wyjścia na sekundę.

SSD czy HDD?

Oba te dyski magnetyczne mają bardzo duże pojemności, ale są znacznie wolniejsze niż ich konkurenci. Jednak dyski SSD są dziesięciokrotnie szybsze od dysków HDD. Wynika to z tego, że dyski HDD są raczej przeznaczone do magazynowania aniżeli do szybszego działania systemu operacyjnego, jak mają SSD.

Dyski SSD posiadają transfery rzędu 540MB/s w odczycie, a 520MB/s w zapisie i co ciekawe są odporne na wstrząsy. To wszystko dlatego, że w dysku znajduje się sama elektronika, nie ma żadnych głowic ani talerz. Przez to są w stanie osiągnąć tak horrendalne transfery.

Jaki producent?

Najlepiej sięgać po sprawdzonych producentów, np.: Samsung, Toshib, WD, Seagate. Dlaczego warto? Ponieważ kupując od wiodących producentów mamy pewność, że są to produkty wysokiej jakości.

Komputery stacjonarne

Dokupienie napędu SSD, to jedna z najpopularniejszych metod na przyspieszenie swoich „starych” komputerów. Posiadacze pecetów mają wyjątkowo duży wachlarz możliwości instalacji różnych dysków. Właściwie każdy łączeni dysków SSD i HDD jest możliwy i akceptowalny na naszych komputerach stacjonarnych. Jednak warto mieć na uwadze, że niektóre kombinacje mają ogromną przewagę nad innymi łączeniami. Wyobraź sobie, że zależy Ci na maksymalnej wydajności. Do naszego dysku HDD możemy dołączyć ultraszybki napęd SSD PCIe. To skutecznie pozwoli nam wyminąć ograniczenia interfejsu SATA III.

SATA III mimo wszystko nie osiąga zawrotnych parametrów transferu danych tak jak dyski SDD korzystające z magistrali PCI Express.

Notebooki

Użytkownicy tego sprzętu są jednak nieco ograniczeni, nie mają tylu możliwości konfiguracji swoich laptopów. Głównym utrudnieniem jest brak miejsca na kolejny dysk twardy 2,5”. Często jest tak, że jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z dysku HDD, aczkolwiek część laptopów daje możliwość zainstalowania dodatkowego napędu mSATA bezpośrednio na płycie głównej. Jednym wyjściem jest instalacja dysku SSD ze złączem SATA w miejsce napędu optycznego DVD. Adapter jakiego będziemy potrzebować kosztuje od 50zł do 100zł.

Tak naprawdę im większy budżet tym więcej dysków twardych można w notebooku umieścić. Mogą to być dwa napędy SSD i jeden HDD lub jeden SSD i dwa HDD.

Kolejnym plusem zamontowania dysku SSD jest ich bardzo małe zużycie energii, nawet o kilkanaście razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnych dysków talerzowych. Dla użytkowników laptopów oznacza to dłuższy czas użytkowania swojego sprzętu. Nie jest tylko czas imponuje właścicielom notebooków, jest to również znacząca lekkość dysków. Z powodu, że producenci laptopów wciąż i wciąż zmniejszają gabaryty swoich maszyn, to wywiera presje na producentach dysków. Dlatego zaczynają powstawać miniaturowe dyski. Między innymi są one pozbawione obudowy, ponieważ to ona waży najwięcej.

Dyski SSD skradły serca swoją wydajnością, na którą składa się czas dostępu, szybkości odczytu i zapisu danych.

Dosyć o zaletach, teraz kilka wad napędów SSD:

Zdecydowanie największą jest ich pojemność. Największe z nich mają jednego terabajta, jednak te najczęstsze mają 120 lub 256 GB. Klika lat temu było to od 32 do 64GB. Mimo tego postępu i tak nie dorastają do pięt dyskom talerzowym, których pojemność wynosi 2 terabajty.

Ceny

Nastał świetny czas na zakup dysków SSD, ponieważ wszystkie ceny lecą w dół. Chociaż nie ma co ukrywać zakup takiego dysku to duży wydatek. Zanim jednak cała ta obniżka nastąpi, przed nami będą jeszcze obniżki produktów wykorzystujących pamięć TLC. Wszystko dzięki nadwyżkom w produkcji i postępowi technologicznemu.

Aktualnie cena balansuje w okolicach złotówki za 1 GB pojemności. Warto jednak patrzeć na dyski około 500GB, bo na nich zmieścimy nie tylko system operacyjny i niezbędne oprogramowanie, ale również kilka gier.

Zakończenie

Jest to podstawowa wiedza jaką trzeba posiadać, by kupno dysku było prostsze. Przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań, np.

Jakim budżetem dysponujemy?

Jaka pojemność nas interesuje?

W jaki sposób dysk będzie przez nas wykorzystywany czy jako przenośna pamięć czy może jako podzespół, który będzie zainstalowany wewnątrz laptopa/PC i wpłynie na przyspieszenie pracy systemu?

Znając odpowiedzi na te pytania i informacje jakimi się z Tobą podzieliliśmy kupienie dysków w naszym sklepie będzie czystą formalnością.

Dobra dawka informacji na temat dysków poleasingowych i komputerów używanych znajdziesz na portalu https://terazwsieci.pl/kategoria/biznes/.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here