Czytniki RFID

W obecnym coraz częściej w pełni zmechanizowanym przemyśle technologi RFID staję się nieodzownym elementem. Służy do identyfikacji przedmiotów, maszyn, produktów, a nawet ludzi. A czytnik RFID stanowi centrum całego systemu.

Technologia RFID — czym jest i do czego służy.

Technologia RFID wykorzystywana jest w różnorodnie sprofilowanych przedsiębiorstwach. Dzięki swojemu uniwersalnemu zastosowaniu może pomóc podczas nadzorowania linii produkcyjnej, w pracach związanych z magazynowaniem czy logistyką. Skrót RFID w języku polskim przetłumaczymy jako identyfikacje za pomocą fal radiowych. Cały system składa się z pięciu podstawowych elementów:

  • czytnik RFID — rdzeń całego układu
  • antena RFID — służy do wysyłania i odbierania sygnałów
  • tagi RFID — chipy umieszczane na towarach w celu przesyłania danych
  • okablowanie — służącego do połączenia czytnika z anteną
  • oprogramowanie — dostrajającego cały system RFID

Czytnik RFID — jego funkcje.

Czytnik RFID mogą mieć formę urządzeń stacjonarnych bądź mobilnych, są wyposażone w moduł transmisji radiowej. Za pomocą wbudowanych anten wysyłają i odbierają sygnał radiowy. Służą do odbierania i zapisywania danych zamieszczonych w tagach RFID. Czytniki RFID mogą mieć różną postać — od urządzeń mobilnych, po stacjonarne urządzenia ustawiane na biurku. By zwiększyć zasięg ich pracy, łączą się z antenami RFID w celu zbierania informacji na duże odległości.

Rodzaje czytników RFID.

Do najpopularniejszych czytników RFID zaliczyć trzeba czytniki kart magnetycznych, używanych m.in. do kontrolowania osób wchodzących do pomieszczenia, oraz czytniki mobilne do sczytywania informacji o produktach np. w magazynach. Rodzaj odpowiedniego czytnika RFID zależy przede wszystkim od funkcji, jaką powinien spełniać. Mogą przybrać formę stacjonarnej bramy RFID, służącej najczęściej w branżach związanych z logistyką, bądź niewielkiej formy biurkowej o krótkim zasięgu, pomagającej przy identyfikacji pracowników, przepływie dokumentów itd. Oto kilka z innych niż wyżej wspomniane rodzaje czytników RFID.

Czytnik wielokanałowy RFID

Wykorzystywany tam, gdzie niezbędne jest rejestrowanie ruchu osób bądź przedmiotów. Może służyć do monitorowania przepływu osób czy towarów. Kontrolować przepływ palet, opakowań czy towarów. Wykorzystywany jest także do wychwytywania sytuacji gdzie, wynoszony zostaje w sposób niedozwolony przedmiot z pomieszczenia.

Przemysłowy czytnik RFID.

Wykorzystywany przede wszystkim w branżach takich jak logistyka, budownictwo czy przedsiębiorstwa produkcyjne. Ma za zadanie monitorować i identyfikować towary i ich przepływ. Mogą być stosowane zarówno w warunkach wewnętrznych, jak i na zewnątrz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here