Drukarki 3D

Druk przestrzenny to technologia, która staje się coraz popularniejsza. Na czym polega drukowanie w 3D? Jakie są dostępne technologie i materiały? Jak można wykorzystać je w warunkach domowych, a jak w miejscu pracy?

Czym jest druk przestrzenny

Druk przestrzenny to fizyczne odwzorowanie komputerowego modelu wykonane metodą addytywną (przy pomocy budowania warstwowego). Materiałem budulcowym jest płynne tworzywo lub specjalny proszek, które następnie są selektywnie klejone, spiekane lub utwardzane innymi metodami. Urządzenie służące do drukowania przestrzennego nazywamy drukarką 3D.

Technologie i materiały druku 3D

Drukarki 3D mogą wykorzystywać różne metody druku i wiele materiałów. Podstawowymi technologiami, które wykorzystuje się często w warunkach domowych i biurowych, są techniki FDM i SLA.

FDM (Fused Deposition Modelling)

Jest to najpopularniejsza metoda drukowania w 3D. Wykorzystuje ona materiał w formie żyłki (filament), który umieszcza się w głowicy drukarki. Następnie jest on rozpuszczany, a dzięki starannie rozplanowanym ruchom głowicy warstwa po warstwie tworzony jest trójwymiarowy model. Ilość głowic w drukarce warunkuje ilość materiałów lub kolorów, które można wykorzystać w jednym procesie produkcyjnym. Ta technologia umożliwia drukowanie przestrzenne przy pomocy takich tworzyw, jak ABS czy PLA.

SLA (stereolitografia)

Metoda, która polega na selektywnym utwardzaniu płynnej żywicy przy pomocy źródła światła (na przykład lasera). Technologia jest precyzyjniejsza niż FDM, pozwala również na tworzenie elementów przezroczystych (co w przypadku FDM jest niemożliwe ze względu na widoczność warstwowej budowy). Jednak ze względu na toksyczność wykorzystywanych żywic i relatywnie wysoki koszt drukarek oraz materiału roboczego stereolitografia jest metodą mniej popularną w warunkach domowych.

Pozostałe metody

Do pozostałych metod drukowania przestrzennego można zaliczyć między innymi technologie proszkowe, które wykorzystują sproszkowany materiał roboczy sklejany selektywnie lepiszczem lub spiekany laserowo, a także druk na materiale biologicznym. Metody przemysłowe pozwalają na wykorzystanie wielu materiałów, na przykład metalu, betonu, gipsu, tworzyw drewnopodobnych, gumy czy składników spożywczych takich jak cukier lub czekolada. Takie drukarki są jednak bardzo drogie i skomplikowane w obsłudze, dlatego znajdują zastosowanie niemal wyłącznie w warunkach przemysłowych.

Zastosowanie druku przestrzennego

Przy pomocy profesjonalnych drukarek 3D powstaje obecnie wiele produktów – poczynając od części samochodowych i obudów do elektroniki, a kończąc na protezach, elementach architektonicznych czy nawet dziełach sztuki. Jednak ta technologia może znaleźć zastosowanie również w warunkach domowych lub w niewielkim przedsiębiorstwie.

W domu

Własna drukarka 3D pozwoli Ci puścić wodze fantazji i zaprojektować własne trójwymiarowe rzeźby lub wydrukować figurki ulubionych bohaterów. To także bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremy będziesz mógł odtworzyć połamaną obudowę czy nawet wydrukować instrument muzyczny.

W pracy

Jeżeli prowadzisz firmę lub pracujesz w przedsiębiorstwie projektowym albo produkcyjnym, warto rozważyć zakup drukarki 3D do pracy. Dzięki takiemu urządzeniu będziesz mógł tworzyć makiety i prototypy dla klientów, a także pomoce szkoleniowe dla pracowników. Drukarka 3D znakomicie sprawdzi się również w szkole, ucząc dzieci kreatywności i pracy z nowoczesnymi technologiami.

Gdzie kupić drukarkę 3D?

Jeżeli interesuje Cię zakup drukarki 3D, koniecznie sprawdź ofertę dostępną pod adresem botland.com.pl/pl/. Znajdziesz tam szeroki wybór urządzeń drukujących o różnych parametrach, a także filamenty, żywice, akcesoria do drukarek i elementy montażowe w atrakcyjnej cenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here