Fakty i mity dotyczące paneli fotowoltaicznych

Każda branża ma swoje fakty i mity, które często żyją własnym życiem w plotkach i opiniach ludzi. Warto znać prawdę i to jak dana rzecz funkcjonuje, aby móc z pełną świadomością dokonać dobrego jej wyboru. Dobrym tego przykładem są panele fotowoltaiczne, które z powodu dość małej jeszcze popularności, są źródłem szczególnie dużej ilości najróżniejszych mitów.

Fakty związane z panelami fotowoltaicznymi

Na początku warto jednak zadać sobie pytanie, jakie rzeczy, które mówione są o panelach fotowoltaicznych, są tak naprawdę właściwe. Co jest prawdą, co można usłyszeć powszechnie w ciągu zwykłych, codziennych rozmów ze znajomymi?Przede wszystkim warto tu zwrócić uwagę na to, ze często powtarzają się opinie, że w nocy panele solarne nie działają. Jest to oczywiście prawda, ponieważ do ich działania wymagana jest odpowiednia ilość słońca, a konkretnie energii słonecznej, aby mogły one generować energię elektryczną. Nie oznacza to jednak tego, że sama instalacja nie daje energii. Jak się bowiem okazuje, prąd z paneli w ciągu dnia magazynowany jest w akumulatorach, które następnie w nocy są wykorzystywane do zasilania gospodarstwa domowego. Dzięki produkowanej za dani nadwyżce można się cieszyć energią również w nocy.Często również pojawia się u zwolenników takich paneli opinia, że mogą one w całości pokryć zapotrzebowanie na energie w domu. Jest to oczywiście prawda, ponieważ obecnie używane panele są na tyle wydajne, że bez problemu mogą produkować naprawdę duże ilości energii.

Mity dotyczące instalacji fotowoltaicznej

Niestety panele fotowoltaiczne to również źródło wielu mitów i zwyczajnie kłamstw. Przede wszystkim warto tu zwrócić uwagę na takie opinie, że panele w czasie pochmurnego dnia nie produkują energii. Jest to oczywiście kłamstwo, ponieważ, gdy niebo jest całe pokryte chmurami, wydajność paneli spada zaledwie o 1%, więc jest to różnica, której się w żaden sposób nie odczuje.Kolejnym bardzo ważnym mitem jest fakt, że takie panel są bardzo drogie. To prawda, kosztują one często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, lecz na uwadze trzeba mieć to, że ich zakup jest w różny sposób dofinansowywany, więc finalnie kupujący płaci zaledwie mały procent całej sumy, którą trzeba by było wyłożyć na zakup takiej instalacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here