Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze

Praca przy komputerze wymaga przyjęcia pozycji siedzącej. Podczas długotrwałego przebywania w takiej pozycji dochodzi do nadmiernego nacisku na kręgi kręgosłupa oraz obciążenia ramion. Aby zapobiegać takiemu ryzyku, ważna jest ergonomia. Jak o nią zadbać? Sprawdź teraz!

Ergonomia, czyli nauka o pracy jest interdyscyplinarną dziedziną, która koncentruje się na tworzeniu przyjaznych warunków pracy. Ma ona bardzo duże znaczenie przy projektowaniu stanowisk pracy. Ergonomią warto kierować się również podczas urządzania domowego biura, a nawet stanowiska do grania w gry komputerowe.

Jakie meble i dodatki stosowane są po to, aby stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy?

Krzesło – podstawa przy pracy przy biurku

Absolutną podstawą przy tworzeniu ergonomicznych stanowisk pracy przy biurku jest odpowiednie krzesło. Dobre, ergonomiczne krzesła biurowe nie są przy tym bardzo drogie. Umeblowanie tego typu można zakupić również w sklepach internetowych.

Ergonomiczne krzesło biurowe powinno być dopasowane do sylwetki użytkownika, dlatego ważne jest, aby było anatomicznie wyprofilowane i jednocześnie umożliwiało pełną regulację. Oparcie powinno być wykrzywione w rejonie kręgosłupa lędźwiowego, czyli tam, gdzie następuje jego naturalne wcięcie. Także ważne jest właściwe dobranie głębokości siedziska, które powinno odpowiadać wzrostowi użytkownika. Nie można też pominąć znaczenia podłokietników – powinny być one odpowiednio szerokie i regulowane.

Poza tym duże znaczenie ma wykończenie krzesła biurowego. Najlepiej zdecydować się na modele obite tkaninami, które są miękkie i miłe w dotyku. Szeroka gama wzorów pozwala na dopasowanie estetyki krzeseł do każdej aranżacji.

Biurko – duża przestrzeń do pracy

Drugim ważnym elementem tworzącym ergonomiczne stanowisko biurowe jest biurko. Powinno być ono na tyle duże, aby zmieścić na nim wszystkie potrzebne sprzęty, w tym komputer, myszkę, drukarkę, dokumenty, lampkę biurkową.

Biurko może być wyposażone w dodatkowe szafki oraz szuflady, które ułatwiają przechowywanie mienia. Można również zdecydować się na meble dodatkowe, na przykład na kontenerki na kółkach.

Podnóżek pod nogi – dla wygodniejszego siedzenia

Dodatkowym wsparciem przy pracy w biurze może być podnóżek pod nogi. To akcesorium, które umieszczane jest pod biurkiem – jego celem jest podtrzymanie nóg we właściwej pozycji. Wybrane modele wyposażone są również w masujące podkładki na stopy, z których można korzystać w trakcie pracy.

Podstawka pod laptopa – ekran na właściwej wysokości

Praca przy biurku na laptopie może być męcząca, ponieważ urządzenie to leży płasko na biurku. W takiej sytuacji alternatywnym rozwiązaniem, aby praca była bezpieczniejsza, jest skorzystanie z podstawki pod laptopa. Tego typu sprzęt unosi ekran na wysokość oczu i pozwala na lekkie przechylenie klawiatury, aby uzyskać do niej łatwy dostęp.

W sprzedaży znajdują się również podstawki pod laptopa z dodatkowymi funkcjonalnościami, na przykład z hubem USB. Alternatywnie można zdecydować się również na zakupienie stacji roboczej dedykowanej do konkretnego modelu laptopa.

Podsumowanie

Ergonomiczne stanowisko pracy pozwala na uzyskanie jeszcze większego komfortu podczas codziennych obowiązków. Podstawą jest odpowiednie krzesło biurowe, lecz poza nim warto także zadbać o dobór odpowiednich mebli i dodatków, na przykład jak biurko, podstawka pod nogi czy pod laptopa.

Obecnie wyposażenie tego typu można zakupić w wielu sklepach. Najszerszy asortyment dotyczy sklepów z wyposażeniem biurowym, w których na kupujących czeka szeroka gama modeli krzeseł, biurek i innych ergonomicznych dodatków, z którymi można pracować komfortowo i bezpiecznie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here