Ochrona służbowego laptopa – o czym pamiętać?

Otrzymując na własność służbowy laptop, przyjmujesz na siebie pewną odpowiedzialność za to, by był zawsze w dobrym stanie technicznym. Jak dbać o bezpieczeństwo takiego sprzętu? Zobacz nasze wskazówki!

Przede wszystkim dobry antywirus

Komputery służbowe to sprzęty przeładowane ważnymi, najczęściej tajnymi informacjami, od których w wielu przypadkach zależą losy firmy. Warto więc zainwestować w dobry program antywirusowy, który zapewni im bezpieczeństwo i zapobiegnie i wykradnięciu czy też usunięciu przez złośliwe oprogramowanie, które przez przypadek pobrałeś. W tej sytuacji darmowa aplikacja skanująca z internetu zupełnie nie zda egzaminu – większość dzisiejszych wirusów potrafi je bowiem obejść. Konieczne jest więc wykupienie licencji na lepszy program antywirusowy – dla bezpieczeństwa tak laptopa służbowego, jak i znajdujących się na nim danych, które są ultraważne i bardzo tajne.

Dobrym sposobem na ochronę służbowych danych jest też robienie kopii zapasowych i umieszczanie ich na zewnętrznych zyskach lub w chmurze. Dzięki temu będziesz mieć do nich dostęp zawsze, nawet jak komputer służbowy ulegnie awarii.

Zadbaj o bezpieczeństwo transportu

Nie odwiedzaj podejrzanych stron

Ta rada wydaje się oczywista, jednak każdego dnia znajdują się nowi użytkownicy, którzy przez przypadek weszli na „dziwną” stronę i sprezentowali sobie złośliwe oprogramowanie mallware. Choć teoretycznie Twój antywirus powinien od razu rozpoznać zagrożenie i mu zapobiec, w praktyce może być różnie. Lepiej więc dmuchać na zimne i pilnować tego, jakie strony internetowe są przeglądane na firmowym laptopie – wystarczy naprawdę tylko chwila nieuwagi, by na Twoim komputerze wylądował groźny wirus, którzy pozbawi Cię wszystkich plików, a naprawa sprzętu nie będzie wcale taka prosta.

Regularne czyszczenie

Czy wiesz, że przynajmniej połowy mechanicznych uszkodzeń laptopów można uniknąć, regularnie czyszcząc komputer? Choć okruszki wpadające między klawisze wydają się być niegroźne, mogą naprawdę zaszkodzić wewnętrznym komponentom sprzętu – szczególnie wtedy, gdy będzie ich sporo. Podobnie wygląda sprawa z kurzem. Jeśli wiatrak w laptopie będzie nim pokryty, chłodzenie urządzenia staje się mniej wydajne – a stąd już tylko krok od groźnego w skutkach przegrzewanie.

Regularne czyszczenie

Zadbaj o bezpieczeństwo transportu

Jeśli często pracujesz w trybie home office lub jeździsz w delegacje, Twój laptop sporo podróżuje. Jeśli nie chcesz, by szybko się zepsuł, a na jego powierzchni pojawiły się ślady mechanicznego zużycia, zadbaj o to, by proces transportu przebiegał zawsze sprawnie i bezpiecznie dla sprzętu. Pomoże Ci w tym oczywiście dobrze dobrana torba na laptopa. Jaką wybrać? Zwróć uwagę na to, by jej ścianki wewnętrzne było wyłożone gąbką – nawet jeśli przez przypadek ją upuścisz, sprzętowi nic nie grozi. Upewnij się też, że jej pasek jest trwały i wygodny – aby przenoszenie laptopa przewieszonego przez ramię nie stanowiło problemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here