Wbrew pozorom, konfiguracja SMTP takich programów pocztowych, jak Outlook, Mail, Thunderbird, nie należy do trudnych. Jeśli program jest zainstalowany na komputerze, cały proces będzie przebiegać w bardzo prosty sposób.Dane potrzebne do konfiguracji

Należy jednak pamiętać, że do przeprowadzenia konfiguracji potrzebne będą następujące dane:

  • serwer poczty wychodzącej SMTP
  • port: 25 i 587 (ssl:465)

wysyłanie e-maili

Login oraz hasło

Serwery pocztowe wymagają uwierzytelnienia poprzez login oraz hasło, które podaliśmy podczas rejestracji konta na wybranym portalu oferującym usługi pocztowe.

Konfiguracja programu Thunderbird

W przypadku programu Thunderbird, konfigurację rozpoczynamy od wybrania opcji “Narzędzia”, a następnie “Konfiguracja kont”.

Po lewej stronie znajdziemy kolumnę, a w niej przycisk “Operacje”, wybieramy go, a kolejno z menu wybieramy opcję “Dodaj konto pocztowe” – jeśli tworzymy nowe konto od podstaw bądź wybieramy ustawienia jednego z już istniejących kont.

Tworzenie nowego konta

Jeśli tworzymy nowe konto, uzupełniamy dane, tj. adres e-mail oraz hasło, w oknie “Konfiguracja konta e-mail”.

W kolejnym etapie możemy edytować ustawienia serwera poczty wychodzącej – to właśnie w tym momencie podajemy dane serwera, które zostały podane powyżej i tworzymy konto.

Konfiguracja programu Mail

Konfiguracja SMTP w przypadku programu Mail również nie powinna dostarczać większych problemów. Z menu “Plik” wybieramy opcję “Dodaj konto”, a następnie podajemy dane, tj. adres e-mail oraz hasło, które podaliśmy przy rejestracji

Uwierzytelnianie

W kolejnym oknie uzupełniamy dane serwera poczty przychodzącej i klikamy “Dalej”. Następnie mamy możliwość konfiguracji serwera poczty wychodzącej. To tutaj podajemy dane od dostawcy usług pocztowych. Zaznaczamy opcję “Użyj uwierzytelnienia” i wpisujemy dane, które podaliśmy przy rejestracji.

Zakończenie konfiguracji

W ostatnim oknie program Mail podsumuje podane dane, a konfiguracja będzie zakończona. Oczywiście możemy dokonać edycji ustawień konta, które utworzyliśmy wcześniej – wystarczy wybrać zakładkę “Konta” w preferencjach programu.

Przykładową konfigurację serwera pocztowego znajdziesz w tym artykule.

Łatwy i szybki proces

Warto pamiętać, że niezależnie od programu, procedura konfiguracji serwera poczty przychodzącej SMTP jest niezwykle prosta. Użytkownik jest prowadzony poprzez kolejne czynności. Otrzymujemy szczegółowe wskazówki, które ułatwiają cały proces.

Konfiguracja konta POP3/IMAP

Konto e-mail możemy skonfigurować, podając kilka podstawowych danych:

  • POP3
  • IMAP
  • Login: nasz adres e-mail
  • Hasło: nasze hasło, które zostało podane przy rejestracji konta, jest takie samo w przypadku konfiguracji POP3, IMAP.

Korespondencja elektroniczna

Po podaniu powyższych danych – w takich programach, jak Outlook, Thunderbird czy mail, możliwe jest odbieranie, wysyłanie, archiwizowanie naszej korespondencji elektronicznej na dysku komputera, który jest wyposażony w system Linux, Windows lub Mac OS X.

Poczta na urządzeniach mobilnych

Co więcej, możliwe jest również korzystanie za pośrednictwem programów pocztowych dostępnych na urządzenia mobilne – telefonów komórkowych z systemem Android, iOS, Windows Mobile i innych.

Certyfikat SSL jest nieautoryzowany

Warto pamiętać o tym, że usługa pocztowa jest chroniona przez certyfikat SSL, który jest niezwykle ważny i chroni nasze dane. Działa on dla wszystkich subdomen.

To dlatego istnieje możliwość, że w momencie, gdy podamy jako adres serwera poczty przychodzącej oraz wychodzącej mail.nazwadomeny.pl – gdzie nazwadomeny to nasza domena – może pojawić się komunikat.

certyfikat SSL, https przy adresie internetowym

Ostrzeżenie dotyczące certyfikatu

Ostrzeżenie będzie dotyczyło niezaufanego certyfikatu, który nie pasuje do naszej domeny. W tym przypadku konieczne będzie zaakceptowanie wyjątku bezpieczeństwa lub zainstalowanie certyfikatu.

Gdzie szukać informacji o adresach?

Znajomość adresów serwerów pocztowych jest niezbędna, jeśli chcemy skonfigurować skrypty lub programy do obsługi e-maili. Adresy te można znaleźć w Panelu Klienta lub Panelu Administracyjnym u swojego dostawcy hostingowego.

Serwery – składowe

Jeśli chodzi o składowe, możemy wymienić MTA, który jest odpowiedzialny za przesyłanie wiadomości za pomocą protokołu SMTP. Kolejną składową jest MDA, który odpowiada za dostarczanie wiadomości do skrzynek odbiorczych. Bardzo ważny jest także MUA, czyli klient poczty elektronicznej, np. Thunderbird.

Oprogramowanie wspomagające

Konieczne jest także zadbanie o oprogramowanie wspomagające, np. antywirusowe czy antyspamowe, które jest niezbędne do prawidłowego korzystania ze skrzynki e-mail.

Jak widać, konfiguracja wcale nie musi być trudnym procesem. Posiadając niezbędne wskazówki, krok po kroku przeprowadzimy ją samodzielnie w kilka minut.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here