Wizualizacja SCADA – najważniejsze informacje

0
1824

SCADA to obecnie jeden z najczęściej używanych systemów w fabrykach i innych przedsiębiorstwach przemysłowych. Jak przedstawiają się jego zalety? Co nam daje wizualizacja SCADA? Na te wszystkie pytania odpowiedź będzie znajdowała się w poniższym artykule.

System SCADA – najważniejsze informacje

Zacznijmy jednak najpierw od tego, czym w ogóle jest taki system SCADA. Otóż jest to innymi słowy komputer z odpowiednim oprogramowaniem, którego zadaniem jest tłumaczenie języka maszyn na ludzki. Słowem system SCADA zbiera dane z poszczególnych maszyn i całych układów, archiwizuje je, konstruuje raporty, uruchamia alarmy itp.

Co daje taki system SCADA w firmie? Na pewno zwiększa bezpieczeństwo. Zaprogramowanie bowiem takiego systemu tak, aby ten doskonale rozpoznawał sytuacje zagrożenia i reagował na nie, zapewni nam szybszy czas reakcji. Ponadto jeszcze system SCADA posiada możliwość archiwizowania danych, co z kolei wpływa na możliwość przeprowadzenia badań naukowych, zakończonych wzrostem wydajności i efektywności produkcji.

Wizualizacja SCADA – pomocny element systemu

Co nam daje w zasadzie taka wizualizacja w przemyśle Otóz spróbujmy sobie wybrazić, co by się stało, gdybyśmy byli zmuszeni przez cały czas patrzeć na monitor, na którym byłby tylko i wyłącznie ciąg cyfr niczym w matriksie. Nawet gdyby jedna z nich zaczęła się znienacka mienić kolorami tęczy, to po kilku godzinach byśmy tego nie zauważyli. W efekcie doszłoby do wypadku.

Wizualizację w przemyśle można jeszcze porównać do doświadczenia z chemii opisanego w podręczniku. Czy uda nam się zrozumieć proces zachodzący podczas doświadczenia tylko i wyłącznie na podstawie tekstu? Oczywiście w końcu kiedyś to się uda. Jeśli jednak raz przeczytamy tekst a potem wykonamy doświadczenie, to efekty takiego działania na pewno będą lepsze. Tak właśnie jest też z systemem wizualizacji SCADA – umożliwia nam ona szybszą analizę danych reagowania na niebezpieczeństwo, zrozumienia działania maszyn itp.

SCADA – dodatkowe informacje

Warto na koniec jeszcze podkreślić, że system SCADA to nie jest nazwa jednego programu. Raczej wiele programów o nieco innych właściwościach odpowiada za system SCADA.

Oznacza to, że w każdym z takich programów wizualizacja także może się nieco różnić. Jedne programy umożliwią bardzo wysokiej jakości obraz przestrzenny, inne zaś skupią się raczej na danych technicznych. Jeśli zatem zależy nam na dobrej jakości wizualizacji SCADA, trzeba dobrać odpowiedni program, który nam ją zapewni taką, jaką chcemy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here