Radca prawny – prowadzenie spraw sądowych

Jeszcze kilkanaście lat temu radca prawny kojarzony był przede wszystkim z obsługą podmiotów gospodarczych. W powszechnej ocenie nie mógł występować w sądzie, a jego uprawnienia były dość ograniczone. Jak to wygląda obecnie? Czy radca prawny może pomóc nam w przypadku spraw indywidualnych?

Adwokat czy radca prawny

Już na samym początku warto wyraźnie zaznaczyć i podkreślić, że obecnie w Polsce mamy dwa zawody prawnicze zajmujące się profesjonalnie zawodowo pomocą prawną – adwokatów i radców prawnych. Wbrew powszechnej opinii wywodzącej się z odległych już czasów, obecnie uprawnienia radców prawnych są tożsame z uprawnieniami adwokatów i mogą oni prowadzić nie tylko sprawy podmiotów gospodarczych, ale również osób fizycznych – zarówno z zakresu prawa cywilnego, jak i prawa karnego. Jedynym ograniczeniem dla radców prawnych jest wyłącznie prowadzenia spraw karnych w przypadku, gdy pozostają oni zatrudnieni na umowie o pracę. W innym przypadku ich uprawienia są tożsame z adwokatami – łącznie w zakresie prowadzenia spraw sądowych i reprezentowania na sali sądowej mocodawców.

Ile kosztuje pomoc radcy prawnego?

Z jakim wydatkiem musimy się liczyć korzystać z pomocy radcy prawnego? W przypadku porad prawnych do nieskomplikowanego stanu prawnego będzie to najczęściej wydatek w okolicach 200-400 złotych. Im sprawa bardziej skomplikowana, tym koszty te będą wyższe. Jeżeli zdecydujemy się na powierzenie prowadzenia sprawy sądowej radcy prawnego, honorarium może osiągnąć kwotę nawet kilku tysięcy złotych. W Polsce mamy rozporządzenie dotyczące stawek minimalnych wynagrodzenia dla radców prawnego i często właśnie to rozporządzenie stanowi dla wielu radców prawnych wyznacznik kwoty wynagrodzenia.

Warto jednak podkreślić, że w przypadku wygranego sporu sądowego możemy domagać się zwrotu kosztów pomocy prawnej od przegranej strony procesowej.

Jak znaleźć dobrego radcę prawnego i dlaczego nie ma reklam kancelarii radcowskich?

Wiele osób zaskoczonych jest faktem, że kancelarie radcowskie nie reklamują powszechnie swoich usług – czy to za pomocą ulotek, reklam w Internecie lub na inne sposoby. Wynika to jednak nie z kosztów tego typu marketingu, ale z powszechnych zakazów dotyczących reklamowania usług prawniczych przez adwokatów i radców prawnych. Tego typu działania mogłyby uchybiać godności wykonywania zawodu radcy prawnego, a w konsekwencji negatywnie wpływać na jakość wykonywanych przez niego prac i świadczonych usług.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here