Archetypy marki

Co jest jedną wspólną cechą wszystkich odnoszących sukcesy marek – pyta https://efectownia.pl/pozycjonowanie-stron/? Rzecz, która sprawia, że wyróżniają się w tłumie i łączą się ze swoimi zwolennikami na poziomie emocjonalnym? Prawdopodobnie myślisz o logo, charakterystycznych kopiach reklamowych i wirusowych reklamach wideo. I nie jesteś całkowicie w błędzie, to wszystko jest częścią tego. Jednak prawidłowa odpowiedź brzmi – charakterystyczny archetyp marki.

Ale co dokładnie oznacza typ osobowości marki?

Co przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o Netflixie, Disneyu czy Apple? Czy przychodzą Ci do głowy słowa takie jak: chill, magiczny, kreatywny? Tak właśnie działają archetypy marki.

W swojej istocie, archetyp marki odzwierciedla typ osobowości i tożsamość marki. To ramy, które pomagają firmom zbudować personifikację przypominającą człowieka, co pozwala im lepiej dopasować ducha marki do profilu klienta docelowego.

Idea ta jest dość uniwersalna i z biegiem czasu udowodniła swoją skuteczność. Firmy, które rozumieją stojącą za nią psychologię i potrafią z powodzeniem wykorzystać ją w swoich strategiach, są w stanie zbudować wyróżniające się marki z silnymi społecznościami, a w efekcie osiągnąć większy sukces komercyjny, zaznacza https://efectownia.pl/pozycjonowanie-stron/.

Czym są Archetypy Marki?

Termin archetyp został zapoczątkowany przez psychologa Carla Junga i wspiera teorię, że ludzie mogą lepiej zrozumieć złożone koncepcje poprzez symbolikę. Jung twierdził, że istnieją pewne obrazy i formy zbiorowej natury, które istnieją na całym świecie, a które pomagają nam rozpoznawać wzorce i nadawać sens naszemu otoczeniu.

Nazwał je archetypami – kompilacją typów osobowości marki opartych na kluczowych ludzkich wartościach i pragnieniach, takich jak przynależność, władza i bezpieczeństwo.

W marketingu archetypy znalazły szerokie zastosowanie w brandingu i są powszechnie określane jako archetypy marki. Ich celem jest budowanie narracji i tworzenie emocjonalnej więzi pomiędzy firmą a jej docelowymi odbiorcami.

Najlepsza persona marki odpowiada archetypowi rdzeniowemu, który jest najprawdziwszy dla misji, wizji i wartości marki. Dzięki temu odbiorcy identyfikują się z marką i czują, że do niej należą. Więź ta opiera się na wspólnych cechach osobowości marki lub wzorcach, które dana osoba podziela.

Jak zdefiniować Archetyp Marki

W zależności od branży, w której działasz, określenie archetypu Twojej marki może być nieco skomplikowane. Jedną z ważnych rzeczy, o których powinieneś pamiętać, jest to, że Twój archetyp nie powinien być osobowością, do której dążysz, ale raczej taką, która reprezentuje to, kim Twoja marka jest już teraz. Mówi on o Twoich wartościach i o tym, dlaczego robisz to, co robisz.

Zastanów się, jak zaczęła się Twoja firma

Zanim zagłębisz się w różne wykresy, koła i quizy dotyczące archetypów marki, ważne jest, abyś miał całkowicie jasny obraz tego, kim jesteś jako firma i marka.

Sugerujemy, abyś zaczął od odpowiedzi na następujące pytania:

  • Dlaczego robisz to, co robisz?
  • Jakie wartości reprezentujesz?
  • Jaki wpływ chcesz, aby miała Twoja organizacja?

Refleksja nad tym, co dało początek Twojej firmie, jest ważna z dwóch powodów: ustalenie podstawowych wartości oraz nakreślenie wizji i misji.

Na przykład, dwie agencje rozwoju stron internetowych mogą mieć podobne podstawowe wartości, ale różne motywy. Jedna z nich mogła rozpocząć działalność, ponieważ chciała ułatwić tworzenie stron internetowych, tak aby każdy mógł je zbudować niezależnie od swoich umiejętności. Podczas gdy drugi może być skoncentrowany na pomaganiu klientom poprzez budowanie niestandardowych stron internetowych, które pasują do ich potrzeb biznesowych.

Rozważ swoją publiczność

Nawet jeśli Twoja misja, wizja i wartości silnie wpływają na archetyp Twojej marki, konieczne jest również rozważenie Twoich odbiorców – w szczególności, w jaki sposób będą się oni łączyć i identyfikować z personą Twojej marki? Są to ważne pytania, ponieważ nawet jeśli starasz się prezentować siebie w określony sposób, odbiorcy mogą przypisać Cię do innego archetypu.

Na przykład, typ osobowości Twojej marki może posiadać cechy zarówno Twórcy, jak i Magika. I chociaż identyfikujesz się jako Twórca, Twoi odbiorcy mogą postrzegać Cię bardziej jako typ Magika. Można to jednak zmienić, ustalając jasne wytyczne dla marki i tworząc strategicznie zaprojektowane kampanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here