Jak poddać recyklingowi ładowarkę do telefonu i inne urządzenia elektroniczne?

0
768

Pozbywanie się ładowarki do telefonu może być trudne – ale jest niezwykle ważne dla ochrony środowiska.

Zminimalizuj wpływ e-odpadów, poddając recyklingowi ładowarkę do telefonu. Ponadto, każda ładowarka używana z urządzeniami elektronicznymi, takimi jak smartfony, tablety, laptopy i inne.

Nie możemy żyć bez elektroniki. Technologia ma fundamentalne znaczenie w naszym życiu, zapewniając nam możliwość pracy i zabawy. Jednak elektronika jest stale ulepszana, co sprawia, że stare modele stają się bezużyteczne już po kilku latach. Co więc zrobić ze starą elektroniką? Często trafiają one na wysypiska śmieci. W rezultacie, ten zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (WEEE) staje się ogromnym problemem dla środowiska.

Przyczyna problemu elektroniki

Na świecie jest 3,5 miliarda użytkowników smartfonów (stan na 2020 rok). Oznacza to, że aż 45% globalnej populacji posiada jeden z nich. Co więcej, w dzisiejszych technologicznych czasach powszechne jest posiadanie co najmniej jednego smartfona, laptopa, a często także tabletu/iPada. Do tego dochodzą czytniki e-booków, takie jak Kindle, iPod, przenośna ładowarka, aparat fotograficzny lub innego rodzaju urządzenie przenośne. Na przykład, jeśli chodzi o urządzenia mobilne, dane mówią, że posiada je około 5,28 miliarda ludzi (GSMA). To bardzo dużo urządzeń.

Jak odpady elektroniczne wpływają na środowisko?

W 2018 roku ilość odpadów elektronicznych (e-odpadów) osiągnęła 50 milionów ton. The Independent poinformował, że jest to więcej niż waga wszystkich komercyjnych samolotów pasażerskich, jakie kiedykolwiek powstały, razem wziętych. Według EPA, tylko 12,5% e-odpadów zostało poddanych recyklingowi. Oznacza to, że 87,5% trafia na wysypiska śmieci, a często zostaje spalonych.

Elektronika jest wypełniona chemikaliami i materiałami szkodliwymi dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Według WHO kontakt z takimi materiałami (ołów, kadm lub chrom) prowadzi do zagrożenia zdrowia. Toksyny te przedostają się również do gleby, wody, żywności i powietrza.

Nowe urządzenia oznaczają nowe ładowarki

Stare się skończyło, nowe się pojawiło. Co roku różne firmy produkują zupełnie nowe urządzenia. Jednak zdarza się to również w obrębie jednej firmy.

W 2012 roku Apple przestawiło się na używanie kabla ze złączem Lightning. W związku z tym, kable wyprodukowane przed tym rokiem nie mogą być używane z żadnym nowym urządzeniem Apple. W rezultacie, stare urządzenie i ładowarka, nigdy nie będą już używane.

Ładowarki pękają

Jak zaznacza  https://techpolska.pl/, kable ładowarki są notorycznie łatwe do złamania. Nawet drogie mają boleśnie krótkie życie. Po złamaniu, są one niebezpieczne i nie nadają się do użytku.

Ładowarki się gubią

Wreszcie, ładowarki elektroniczne są małe przedmioty. Ponadto, nie jest niczym niezwykłym, że są one zabierane wszędzie. Często są one pozostawiane i gubione: na uniwersytecie, w centrach handlowych, podczas dni wolnych od pracy, w autobusach, pociągach i samolotach.

Czy wiesz, że ładowarki i kable są trzecim najczęściej gubionym przedmiotem na kampusach uniwersyteckich? Dlatego do biur rzeczy znalezionych trafia duża liczba ładowarek. Jeśli nie zostaną zwrócone właścicielom, pozbądź się ładowarek w sposób bezpieczny i zrównoważony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here