Problem z pękającymi piętami

Do podologa najczęściej udają się pacjenci, którzy borykają się z problemem pękających pięt. Okazuje się, że ta dolegliwość jest dosyć powszechna i nie zawsze możliwa do samodzielnego zwalczenia. Bez względu na przyczynę, pękające pięty nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale sprawiają ból i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Zadbaj o swoje pięty przed latem. Dowiedz się, jak przebiega profesjonalna kuracja i co robić, aby pięty już nie pękały. 

Pękające pięty – przyczyny 

Najczęstszą przyczyną pękających pięt jest ich przesuszenie. Warto wiedzieć, że w tym miejscu naszego ciała występuje tylko znikoma ilość gruczołów potowych, przez co pięty są odwodnione i przesuszone. Efektem jest duża ilość zrogowaciałego naskórka, który tworzy naturalną barierę ochronną, natomiast przy jego nadmiarze skóra zaczyna pękać, tworząc bolesne rany. 

Kolejną przyczyną pękających pięt może być zła pielęgnacja stóp. Podczas codziennych zabiegów kosmetycznych bardzo często zapominamy o stopach, za to dbamy tylko o te części ciała, które nie są zakrywane ubraniami. To ogromny błąd, tym bardziej że stopy wymagają dodatkowej ingerencji. To one dźwigają ciężar całego ciała, przez wiele godzin w ciągu doby czas spędzają w ciasnych butach. 

Na dolegliwości związane z pękającymi piętami znacznie częściej mogą uskarżać się pacjenci z nadwagą lub otyłością oraz te, u których stwierdzono różnego rodzaju choroby, jak cukrzyca czy zaburzenia tarczycowe. 

Wpływ na problem z pękającymi piętami ma również stosowanie złej diety, przede wszystkim zbyt ubogiej w warzywa, owoce oraz wodę. 

Jak leczyć pękające pięty?

Samodzielne działanie może tylko pogłębić problem i doprowadzić do silnych stanów zapalnych. Pękające pięty bardzo często wywołują głębokie rany i sprawiają ból, dlatego najlepiej udać się do profesjonalisty. 

Specjalistą, który fachowo zajmie się leczeniem pękających pięt oraz zaleci odpowiednie środki w celu zniwelowania nawrotu tych dolegliwości jest podolog. To on ma należyte kwalifikacje, wiedzę oraz doświadczenie, ale również najlepszy sprzęt. W gabinecie podologicznym usługi realizowane są przy wykorzystaniu najlepszej jakości sprzętu i preparatów kosmetycznych oraz leków, a pacjent siada na fotel podologiczny z hurtowni kosmetycznej, który zapewnia odpowiednią pozycję siedzenia i możliwość zajęcia się stopami. 

Pierwszym etapem leczenia pękających pięt jest łagodzenie powstałych ran i stanów zapalnych. W kolejnym podolog zajmuje się zmiękczeniem skóry na piętach, ponieważ w ten sposób znacznie łatwiej usunie zrogowaciały naskórek. 

Do zmiękczania popękanych pięt specjalista używa profesjonalnych preparatów, najczęściej tych, które w swoich składzie zawierają mocznik. Jeśli chcesz realizować zabiegi zmiękczające skórę na piętach w domu, wykorzystaj napar ziołowy albo roztwór wody z solą leczniczą lub siemieniem lnianym. 

Podolog usuwa twardy naskórek specjalnymi przyrządami, w tym profesjonalnym pilnikiem. Takie zabiegi są niemożliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych. 

Pamiętaj, że zrogowaciały naskórek będzie ponownie narastał, dlatego podolog powinien zalecić Ci odpowiednią pielęgnację profilaktyczną. W jego gabinecie znajdziesz najlepsze kremy i maści, które powinno stosować się każdego dnia. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here