facebook wiadomość

Jeszcze kilkanaście lat temu komputery były narzędziem pracy, czasem nauki, ale zawsze czymś, czym posługiwali się ludzie młodzi. Od jakiegoś czasu, odkąd laptopy i tablety stały się ogólnie dostępne i to za całkiem przyzwoite, niewygórowane ceny, coraz częściej sięgają po nie osoby w wieku emerytalnym. Dziś nie dziwi nikogo osiemdziesięciolatek z tabletem, czy siedemdziesięciolatka rozmawiająca z wnukami przez Skype za pomocą laptopa.

Oczywiście zanim taki osiemdziesięciolatek czy siedemdziesięciolatka zaczną się sprawnie posługiwać nowoczesnymi rozwiązaniami, mija zazwyczaj trochę czasu. Trzeba pokonać kilka ograniczeń, przełamać kilka stereotypów. Jednym z nich jest ten, który mówi, że komputery i internet to rozwiązanie tylko dla ludzi młodych, a także, że posługiwanie się nimi jest tak trudne, że starsza osoba nie jest w stanie się tego nauczyć. Jest to oczywista nieprawda, jednak wiele starszych osób boi się nowoczesnych technologii i dopiero po przełamaniu własnych obaw zaczynają się cieszyć życiem w pełni jego możliwości.

Chcąc przełamać obawy starszej osoby, warto wykorzystać do tego wnuki, które pewnie bardzo chętnie pomogą babci lub dziadkowi zaznajomić się z laptopem lub tabletem i ich podstawowymi funkcjami. Naturalnie naukę posługiwania się komputerem należy rozpocząć od podstawowych spraw, takich jak włączenie i wyłączenie, oraz uruchomienie podstawowych programów, jednak warto też pokazać babci lub dziadkowi kilka ciekawszych możliwości.

jak wysłać wiadomość na facebooku

Dla starszej osoby założenie konta na facebooku może być trudne, jednak jeśli się jej to konto założy, a następnie pokaże np. jak wysłać wiadomość na facebooku to z pewnością możliwość utrzymywania kontaktu z rodziną i dawno niewidzianymi znajomymi będzie dodatkową motywacją do nauki. Nie od dziś wiadomo, że facebook zgodnie zresztą z założeniem swojego twórcy, zajmuje się łączeniem ludzi.
Dla kogoś, kogo rodzina rozjechała się po całej Polsce, a nierzadko również świecie jest to wielkie ułatwienie. Dlatego też nawet najbardziej niechętna nowoczesności starsza osoba, z pewnością ucieszy się możliwością kontaktu z dziećmi i wnukami mieszkającymi daleko, z którymi widzi się jedynie raz na kilka miesięcy.

Dlatego nawet, jeśli babcia lub dziadek nie umieją jeszcze posługiwać się dobrze komputerem to warto mimo wszystko pokazać im możliwości, jakie daje facebook i internet. Możliwość odnalezienia dawno nie widzianych znajomych, zobaczenie zdjęć rodziny i rozmowa przez messengera ucieszą każdego. A pragnienie posługiwania się samodzielnie tymi nowoczesnymi rozwiązaniami sprawi, że nauka bardziej nudnych spraw związanych z obsługą laptopa stanie się mniej nużąca.

Kolejną sprawą będzie pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. Starsze osoby nie orientują się zbyt dobrze w nowoczesnych technologiach i w sklepie nieuczciwy sprzedawca z łatwością może namówić je na zakup drogiego, ale zupełnie nieprzydatnego dla nich sprzętu. Każdy posiadacz laptopa lub tabletu wie, ile czasu poświęcić trzeba na dobór odpowiedniego urządzenia, skupiając się na parametrach, które są ważne dla użytkownika.

Dla wnuczka, który uwielbia grać i w małym paluszku ma wszystkie najnowsze gry z pewnością przyda się najnowszy model komputera, wyposażony w dobrej klasy wyświetlacz wypasiony procesor, jednak dla seniora, który zamierza jedynie przeglądać strony i pisać do rodziny i znajomych komputer dla gracza będzie jedynie zbędnym wydatkiem. Jeżeli starszej osobie nie zależy na nowym sprzęcie, a jedynie na jego funkcjonalności, to warto wybrać dla niej komputer używany, którego cena będzie z pewnością o wiele niższa.

wiadomość na facebooku

Z pewnością portfel babci lub dziadka łatwiej zniesie wydatek kilkuset złotych niż kilku tysięcy. Oczywiście może się zdarzyć, że dzieci lub wnuki postanowią sprezentować starszej osobie odpowiedni sprzęt, jednak nawet wtedy warto skupić się na tym, aby zakupiony model komputera lub laptopa był dostosowany do potrzeb swojego przyszłego użytkownika.

Na początek zamiast skomplikowanego sprzętu można wybrać np. tablet, który dzięki dotykowemu ekranowi będzie z pewnością łatwiejszy w obsłudze. A łatwość obsługi jest czymś, co dla osób starszych, nierzadko unikających skomplikowanych nowoczesnych rozwiązań jest czymś bardzo ważnym.
Kiedy już starszy człowiek zaznajomi się z możliwościami jakie daje tablet, z łatwością będzie można go przekonać, że laptop również jest bardzo pożytecznym sprzętem, a jego obsługiwanie nie musi być trudniejsze niż posługiwanie się mikrofalówką, czy nowoczesnym automatem do prania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here