marketing

Odkąd jestem mamą na urlopie macierzyńskim, który powoli dobiega końca, zaczęłam szukać jakiegoś zajęcia, które nie dość, że będzie zarobkowe to jeszcze będę mogła je wykonywać w domu. Chcąc dalej pozostać w domu z moim małym szkrabem, nie chcąc jej nigdzie oddawać ani też zostawiać pod opieką obcej niani, wypadałoby znaleźć sobie zajęcie, z którego wpadłoby parę groszy do budżetu rodzinnego.

W ostatnim czasie zauważyłam sporą ilość ogłoszeń na portalach społecznościowych, typu: „Jesteś mamą na macierzyńskim, wychowawczym. Szukasz dodatkowego zajęcia? Wysokie zarobki. Napisz, a ja Ci podpowiem jak to zrobić”. No i skusiłam się, właściwie kto nie ryzykuje, nie pije szampana. Okazało się, że ta praca to marketing sieciowy. Zapewne pomyślicie: marketing sieciowy co to jest? Otóż. Marketing sieciowy, zwany również wielopoziomowym lub MLM, pochodzi od angielskiej nazwy Multi Level Marketing. MLM zbudowany jest na pewnego rodzaju drabinie sprzedaży. Im większą osiąga się sprzedaż, tym jest się na wyższym szczeblu przysłowiowej drabiny.

Marketing sieciowy charakteryzuje się tym, że nie ma w nim tradycyjnego systemu sprzedaży, dzięki czemu każdy z nas może w to wejść. Produkty danej firmy są sprzedawane przez tysiące osób na świecie, bez angażowania do tego stacjonarnych sklepów czy stoisk w centrach handlowych. W marketingu sieciowym ogranicza się koszty związane z działami marketingowymi na rzecz wynagrodzeń współpracowników. Główną kwestią formy biznesu MLM jest bowiem zdobywanie jak największej liczby sprzedawców, którzy sami budują sieć kontaktów i sprzedają produkty. Dodatkowym atutem marketingu sieciowego jest brak kadry kierowniczej, która zarządza sprzedażą. Każdy dystrybutor towaru ma jednakowe prawa i równe szanse na osiągnięcie wyższego poziomu w hierarchii.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ta forma pracy jest dla nas, najlepiej zapoznać się z wadami i zaletami powyższej formy pracy.

Zalety marketingu sieciowego:

1. Niski kapitał początkowy. Biznes, przynajmniej wiele jego form, kojarzy się z wysokim nakładem inwestycyjnym. Dodatkowo potrzebujemy biura, towaru i magazynu na przechowywanie towaru. Marketing sieciowy zwalnia nas od tych wszystkich wydatków. Podpisujesz umowę, dostajesz pakiet startowy i rozpoczynasz swoją działalność.
2. Elastyczne godziny pracy. Pracujesz kiedy chcesz i ile chcesz, praktycznie wtedy, kiedy Tobie pasuje. Nie masz wyznaczonych i ustalonych godzin pracy. To od Ciebie zależy jak bardzo się zaangażujesz. Dzięki metodzie MLM sam sobie możesz być szefem.
3. Możliwość tworzenia własnej sieci dystrybutorów. Budując swoją sieć dystrybucji, masz szanse zarabiać więcej. Zapraszając kolejne osoby do podjęcia pracy, otrzymujesz dodatkowe profity. Poziom generowanego dochodu jest uzależniony od zamówień, które zrealizują osoby z naszej sieci dystrybucji.
4. Wsparcie od liderów i szkolenia. Wynagrodzenie lidera uzależnione jest od zaangażowania i wyników pracy swoich sprzedawców. Dlatego bardzo chętnie służą pomocą. Dodatkowo firmy prowadzące marketing sieciowy często oferują różnego rodzaju szkolenia, na których można nauczyć się najlepszych technik sprzedażowych.
5. Brak ograniczeń z powodu wieku czy wykształcenia. Przy sprzedaży MLM liczą się chęci, a nie umiejętności i doświadczenie. Dlatego nie jest ważne, ani jakie masz wykształcenie, ani ile masz lat. Z tego względu jest to dobre rozwiązanie dla osób, które właśnie ukończyły studia i chciałyby nabyć doświadczenia oraz zarobić.

Wady marketingu sieciowego.

1. Duża liczba produktów alternatywnych. Aby sprzedać produkty, muszą być albo bardzo atrakcyjne, albo musisz mieć niezwykły dar sprzedaży, gdyż rynek zawalony jest alternatywnymi produktami.
2. Brak wpływu na ceny i jakość produktów. Ceny i jakość często są mocno zawyżone. Nawet jeśli o tym wiemy, nie mamy możliwości wpływu na ich zmianę, dlatego musimy polecać go takim jaki jest.
3.Wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości. Zanim poznamy odpowiednie techniki sprzedaży i nabierzemy doświadczenia, może minąć wiele miesięcy, a nawet lat. Aby zarabiać więcej, trzeba uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim uodpornić na odmowy klientów.
4. Zarabiasz na osoby postawione wyżej w hierarchii. Zanim założysz własną, sprawnie działającą sieć dystrybucji, Twoje zarobki będą raczej mało zadowalające. Oprócz tego większa część za Twoją sprzedaż przejdzie na osobę postawioną wyżej w hierarchii.
MLM pozwala uzyskać na przełomie czasu spore zyski. Jednak nie można powiedzieć, że są to łatwe i szybko zarobione pieniądze. Marketing sieciowy wydaje się być doskonałym narzędziem sprzedaży, jednak wymagającym sporego poświęcenia. Czy jest to biznes godny uwagi, czy też nie, niech każdy odpowie sobie sam na to pytanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here