Nearshore IT i tworzenie oprogramowania w Polsce

Komputer czy inne urządzenie z dedykowanym oprogramowaniem to we współczesnych realiach już standard w każdej firmie. Rozwiązania informatyczne są stosowane niezależnie od branży czy wielkości firmy. Bez nowoczesnych rozwiązań niemożliwe jest konkurowanie z innymi podmiotami. Stąd potrzeba sięgania po najlepsze oprogramowanie, jakie oferuje rynek. Jednym z nowych trendów jest tzw. nearshoring.

Nearshoring jako lepsza forma outsourcingu

Część oprogramowania, jakiego używa dana firma, jest dostępne na rynku i może być używane od razu po zakupie. Bardzo często jednak firmy potrzebują dedykowanych rozwiązań, które muszą być wykonane według ścisłych wytycznych i na zamówienie. Wówczas należy zwrócić się do firmy z branży IT, która takie usługi i produkty oferuje. Wielu zagranicznych klientów decyduje się na tworzenie oprogramowania w Polsce, a to z kilku ważnych powodów. Trend, jaki jest coraz powszechniejszy, to tzw. nearshoring, czyli poszukiwanie zleceniobiorców nie daleko za oceanem, ale w pobliskich, a nawet sąsiednich krajach. Takie rozwiązanie ma wiele atutów i jest często o wiele korzystniejsze dla zleceniodawcy niż wybór wykonawcy w innym kraju, na przykład azjatyckim.

Nearshore IT zdobywa na popularności

Zlecenie wykonania usług informatycznych w bliżej położonych krajach to dla zleceniodawcy wiele atutów, a jeden z najważniejszych, czyli cena, wciąż jest zachowany. Firmy oferujące usługę typu nearshore software z reguły są zlokalizowane blisko swoich zleceniodawców, a często nawet w sąsiednich krajach. Dla przykładu, popularne jest tworzenie oprogramowania w Polsce. Obie strony z reguły działają w tych samych lub sąsiednich strefach czasowych, a niewielka odległość pozwala na bezpośredni kontakt w razie potrzeby. Duże znaczenie ma brak różnic kulturowych.

Usługi nearshore IT w Polsce

W Polsce również w ostatnich latach przybyło firm działających w modelu nearshoringu. Polska ma bowiem wiele atutów do zaoferowania klientom, przede wszystkim pochodzącym z Europy Zachodniej. Jest nim przede wszystkim wykwalifikowana kadra i duże umiejętności polskich informatyków. Polskie firmy oferujące usługi nearshore software w niczym nie ustępują firmom zachodnim, a wręcz przeciwnie, często są od nich lepsze. Atutem polskich firm jest szybkość, elastyczność, brak różnic kulturowych oraz dobra znajomość zarówno języków oprogramowania, jak i języków obcych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here