telefon kobieta

Młodość rządzi się swoimi prawami. Świat się zmienia, więc dzieciństwo i młodzieńcze lata dzisiejszej młodzieży nie są już takie same jak były kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu.
Inne tematy zajmują im głowę, inne sprawy są frapujące, odmienne rzeczy cieszą i zastanawiają. Nieco inne zajęcia wydają się być ciekawe, w inny sposób spędzają większość swojego wolnego czasu, odmiennego charakteru nabrały spotkania w gronie rówieśniczym.

Nie w tym rzecz, żeby oceniać, czy teraz jest lepiej, czy wtedy było lepiej. Świat wokół nas również się zmienia, technologia mocno postępuje naprzód i chciana, czy też nie, ale zadomowiła się na dobre w naszych domach, szkołach, miejscach pracy – w naszym życiu po prostu.
Powszechność Internetu przyczyniła się do powstania mediów społecznościowych. Jednymi z najbardziej popularnych obecnie są wciąż Facebook, Youtube, Instagram, Snapchat czy Twitter. Pełnią one różnorakie funkcje – promocyjne, informacyjne i komunikacyjne.

dlaczego facebook nie działa

Powszechność i łatwy dostęp przyczyniły się do tego, że na masową skalę korzystają z nich ludzie na całym świecie, bez względu na wiek i status społeczny.
Natomiast różnica polega na tym, że to nieco starsze pokolenie, pamiętające jeszcze inne formy kontaktu międzyludzkiego, nie wpadają w panikę, gdy technologia zawodzi, brak prądu, zasięgu, czy po prostu chwilowo serwery są przeciążone i strona internetowa posiada awarię. Takie rzeczy się po prostu zdarzają.

Niekiedy jednak młodzież reaguje w takich sytuacjach nazbyt nerwowo, głowiąc się, dlaczego Facebook nie działa, dlaczego Instargram się nie ładuje, czemu nie można się zalogować czy przesyłać informacji na Snapchacie.
Może to wskazywać na fakt zbytniego uzależnienia się od mediów społecznościowych, Internetu w ogóle.
Ciekawym eksperymentem jest świadome poobserwowanie swoich dzieci, młodych osób w rodzinie, najbliższym otoczeniu, środowisku, czy to sąsiedzkim, czy zawodowym. Jak często spotykamy ich korzystających ze zdobyczy technologicznych, a ile razy zdarzyło nam się zwrócić uwagę, jak spędzają swój wolny czas na zajęciach niewymagających użytkowania sprzętu elektronicznego czy dostępu do Internetu?

Czy zauważane są młode osoby czytające książki, tak dla relaksu, w przerwie, w tak zwanym, międzyczasie, może w drodze do szkoły czy na basen?
No właśnie, basen. Każda aktywność ruchowa, zwłaszcza na świeżym powietrzu, jest na wagę złota. Zdecydowana większość, o ile nie wszystkie dyscypliny sportowe wcale nie wymagają użytkowania smartfonów czy tabletów. Na słuchanie muzyki na ich pośrednictwem można przymknąć oko, ponieważ działają one wtedy wyłącznie w tle. Podobnie jak aplikacje na telefonach służące mierzeniu pokonanego dystansu oraz naszych osiągnięć.

Jeśli jest sport, to jest już, zdaje się, naprawdę całkiem nieźle.

Jednak nie sposób nie wspomnieć o spotkaniach towarzyskich, w trakcie których, młodzi – choć coraz częściej dotyczy to również i starszych – siedząc w gronie swoich najbliższych znajomych, wciąż uparcie wpatrują się w ekrany telefonów. Zamiast skupić się na rozmowie, na spotkaniu „tu i teraz” z osobą, którą mamy przy sobie, wciąż załatwiamy jakieś dodatkowe sprawy, a to odbieramy maile, a to zlecamy przelewy, robimy szybkie zakupy przez internet, sprawdzamy pogodę, najświeższe wiadomości, odpisujemy na wiadomości, oglądamy zabawne filmiki.

facebook nie działa

Czy to normalne, że będąc w galerii sztuki czy muzeum – to nietrudne do zaobserwowania w czasie wycieczek szkolnych – dzieci i młodzież, nie obserwuje tego, co znajduje się dookoła, nie skupia się na tym, jaki przekaz i informacje znajdują się w miejscu, do którego się udali.
Zamiast tego, siedzą, stoją, spacerują, uparcie wpatrując się w ekrany telefonów, wymieniają wiadomości z rówieśnikami, przesyłają sobie humorystyczne obrazki i zdjęcia.
Internet jest dobrodziejstwem, daje szereg wspaniałych korzyści, wiele aspektów naszego życia ułatwia, przyspiesza pewne procedury, umożliwia wygodny i szybki kontakt ze światem, jest bogatym źródłem wiedzy i informacji. Natomiast wszystko zależy od tego, w jaki sposób się z niego korzysta.

Tyle samo, ile ma zalet, tyle samo – o ile nie więcej – ma z pewnością wad. Sieć powinna być dodatkiem w naszym życiu, ułatwiać pewne sprawy, przyspieszać, ale nie może stać się pułapką oraz uzależnieniem. Powinniśmy pamiętać, że to tylko technologia, bywa zgubna i wadliwa. Dostawa prądu może zostać nagle przerwana, a zasięg nie będzie docierał zawsze i wszędzie. Należy tak żyć, aby nie wpadać w takich sytuacjach w panikę, ponieważ to świadczyłoby o tym, że technologia panuje naszym życiem, a nie odwrotnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here