czy facebook jest bezpieczny

W dzisiejszym świecie tak naprawdę nigdy nie wiemy, z której strony możemy zostać zaatakowani przez ludzi do nas negatywnie nastawionych. Poprzez wszechobecną inwigilację musimy pilnować się na każdym kroku.

Zakładając konto na jakimś portalu społecznościowym, na forum czy innej stronie internetowej obowiązują pewne zasady, które są zawarte w regulaminie, którego z resztą zbyt często nie czytamy. Jest tam wzmianka na przykład o tym, że nasze dane po logowaniu będą szyfrowane. Oznacza to, że nawet administrator nie będzie w stanie przeczytać naszych prywatnych wiadomości czy nie będzie wiedział, jakie mamy hasło do konta.

facebook

Jednakże wiele ludzi uważa, że takie duże firmy jak google, czy facebook nie stosują się do tych praw a często z nich korzystają. Najprostszym sposobem na to, że nasz ruch w sieci jest kontrolowany jest wpisanie w google jakiejś frazy, na przykład: „Donice”, potem kiedy wejdziemy i przejrzymy kilka sklepów z donicami nagle wszystkie reklamy od adsensa będą nam polecać różnego rodzaju donice. Pewien Amerykanin sprawdził nawet, czy mikrofon w laptopie nie reaguje na to co się mówi siedząc przy komputerze, okazało się, że owszem.

Reklamy były dopasowane go tego jakie frazy wypowiadał.

Jednak to wszystko nie świadczy o tym, ze na tą chwilę nie jesteśmy bezpieczni. Jest to dowód na to, że musimy się bardziej kontrolować, ponieważ z każdej strony możemy zostać zaatakowani jakąś kampanią reklamową.
Mimo wszystko unikałbym udostępniania przez facebooka rzeczy, które są dla nas prywatne. Numery kart do kont, ważne hasła czy ważne informacje dotyczące naszej rodziny. Ponieważ internet to bardzo dobre środowisko do pozyskiwania takich informacji.

Jeżeli ktoś nieżyczliwy chciałby zrobić nam coś złego, takie informacje zawsze może z naszego konta wyciągnąć, jeżeli będzie miał znajomego hakera, który mu w tym pomoże. Zwłaszcza, że ludzie popełniają jeden podstawowy, największy błąd. Ustawiają najprostsze hasła. Hasła, które mają po kilka znaków i są litery i kilka cyfr. Aby nasze konto było bezpieczne powinniśmy używać wielkich i małych liter, znaków szczególnych i liczb. Ponieważ takie hasło do złamania będzie dużo trudniejsze, niż „ola123”.

Na pytanie czy facebook jest bezpieczny odpowiedziałbym, że tak, ale gdy zachowujemy odpowiednie środki, takie jak wymieniłem wyżej. W dzisiejszych czasach nie unikniemy kontroli i szpiegostwa. To tylko od Ciebie zależy, czy przeszkadza Ci to, że ktoś wie czym się zajmujesz, czym się interesujesz i jakie strony przeglądasz poza facebookiem.
Ktoś kiedyś napisał śmieszną rzecz: „Jeżeli Amerykańscy szpiedzy interesują się tym co robię w internecie to mają naprawdę nudne życie” i mniej więcej to jest odpowiedź do tego czy facebook jest bezpieczny.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przed uzależnieniem- tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. W dzisiejszych czasach możemy zauważyć pewną manię na punkcie lajków, udostępnień i bezmyślnego przesuwania palcem po tablicy naszej strony na Fb. W przypadku młodych osób warto mieć pod kontrolą co robi nasze dziecko podczas korzystania z FB.

Łączenie kont z facebookiem- wiele portali, for i tego typu stron daje możliwość stworzenia konta właśnie na podstawie konta fb. Jest to niesamowicie wygodne bo zaoszczędza nasz czas. Wystarczą tylko 3 kliknięcia i mamy konto na danej stronie na którym będziemy zawsze zalogowani pod warunkiem zalogowania na „fejsie”. Tak jak już mówiłem, jeżeli nie przeszkadza Ci świadomość tego, że ktoś wie co robisz w internecie to jak najbardziej możesz korzystać z takie opcji. Jedyne gdzie unikałbym takiego kroku są strony związane z przelewaniem i ruchem pieniędzmi. Tam jednak lepiej mieć konto osobne, z osobnym hasłem.

facebook jest bezpieczny

Pedofilia- pedofile na szczęście i nieszczęście nie używają tego portalu do namawiania młodych osób na nierząd. Ponieważ wiedzą, że z tego portalu policja może wszystko wyciągnąć, każdą rozmowę, zdjęcie itp. Po drugie mają świadomość tego, że rodzice też trzymają jakąś kontrole nad tym z kim i o czym piszą ich dzieci, więc wolą nie ryzykować. Tutaj trzeba byłoby poruszyć temat, czy internet dla młodego człowieka jest bezpieczny. Bo niestety tego typu zagrożenia mogą czyhać na niego z każdej strony.

Co by nie mówić facebook dzisiaj króluje jeżeli chodzi o portale społecznościowe, zaraz za nim jest twitter. I jakie plotki by wokół niego nie krążyły, ludzie nie przestaną z niego korzystać z dnia na dzień. Wielu z nich ma tam cały swój marketing. Strony firm, fanpage, grupy itp. Wielu ludzi w XXI wieku czuje się bardziej uspołeczniona korzystając z facebook’a i to też nie jest złe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here