jak działa facebook

Trudno wyobrazić sobie dziś człowieka, który korzysta na co dzień z internetu, ale nigdy nie słyszał o social mediach. Zdecydowana większość internautów doskonale wiem, czym jest i jak działa Facebook, będący chyba najpopularniejszym portalem społecznościowym. Jak pokazują badania, ze strony tej korzystają miliony użytkowników ze wszystkich stron świata.

Głównym celem serwisu jest zrzeszanie ludzi i umożliwianie szybkiego kontaktowania się osób, które mieszkają nawet na przeciwległych krańcach naszej planety. Mimo wszystko, wciąż istnieje pewna grupa, zwłaszcza wśród starszego pokolenia, która zastanawia się, na czym polega fenomen tego portalu. Część z nich z pewnością bardzo ciekawi, jak działa Facebook.

Zacznijmy od tego, że ten portal społecznościowy istnieje już od prawie 15 lat, choć największą popularność zyskał dopiero jakiś czas później, w okolicach 2009 roku. Z biegiem kolejnych miesięcy jego uznanie wśród internautów wzrastało. Dziś to zdecydowany przywódca, choć ma konkurencję w postaci choćby Instagrama.

Jak działa Facebook?

Jego funkcjonowanie opiera się na zakładaniu przez poszczególnych użytkowników kont prywatnych. W ramach takiego konta każda osoba ma możliwość dodawania wpisów, zdjęć, filmów, obrazów, grafik, linków do innych stron. Podstawą wszystkiego jest przyłączanie innych użytkowników do grona swoich znajomych, po uprzednim wysłaniu im zaproszenia bądź zaakceptowaniu takiego zaproszenia otrzymanego od innej osoby. W ten sposób Facebook tworzy sieć społeczną. Osoby, które są na nim zarejestrowane, mogą także zakładać strony (tzw. fanpage) lub grupy (otwarte lub zamknięte).

kobieta z telefonem

Pisząc o tym, jak działa Facebook, nie można wspomnieć, że każda osoba, która posiada konto w serwisie, ma możliwość dzielenia się z innymi ludźmi swoimi opiniami na rozmaite tematy. Komentować można niemal wszystko – zdjęcia czy statusy znajomych na osi czasu, aktualizacje czy newsy dodawane przez dany fanpage, a także wpisy w grupach, o ile posiada się oczywiście takie uprawnienia.

Facebook posiada bowiem szereg opcji, które umożliwiają zadecydowanie, komu daje się prawo do komentowania określonej rzeczy. Każdy użytkownik, w ramach polityki prywatności i bezpieczeństwa, ma więc prawo ocenić samodzielnie, czy jego statusy mogą być przeglądane i komentowane przez wszystkich ludzi (nawet obcych), tylko przez znajomych lub osoby powiązane (tzw. znajomi znajomych) czy też przez nikogo.

Nie można zapominać także o chyba najbardziej charakterystycznej rzeczy dla Facebooka, czyli tzw. lajkach. Pod każdym wpisem czy zdjęciem istnieje opcja polubienia poprzez kliknięcie w odpowiednią ikonkę (kciuk w górę). Dość niedawno zostały wprowadzone kolejne znaczki, umożliwiające wyrażanie innych emocji, jak np. dezaprobata, śmiech, smutek, zdenerwowanie, entuzjazm.

Oczywiście nie są to jedyne rzeczy, które serwis zmienił – na przestrzeni kilkunastu lat pojawiło się znacznie więcej modyfikacji. Facebook z miesiąca na miesiąc zmienia się on pod wieloma względami. Powstają nowe opcje i udoskonalenia, by przyciągnąć jeszcze większą liczbę użytkowników. Bardzo dobrym pomysłem było zapewne wprowadzenie Messengera, czyli komunikatora, który pozwala na prywatne rozmowy – zarówno tekstowe, jak i wideo.

Dziś z Messengera korzysta ogrom ludzi na całym świecie, a twórcy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, pozwalając na kontaktowanie się poprzez niego nie tylko z osobami mającymi konta na Facebooku, ale również z tymi, których znajdziemy poprzez numer telefonu.
Nie można zapomnieć również o tym, że zarówno Facebook, jak i Messenger od lat dostępne są jako aplikacje na urządzenia mobilne. Każdy kto posiada smartfon czy tablet z dostępem do sieci, może cały czas używać również czatu i serwisu. Nie ma tu znaczenia system operacyjny – Facebook i Messenger działają na androidzie, iOsie i Windowsie.

facebook

Choć portal ten wydaje się być prosty w obsłudze, to chcąc zarejestrować się na nim i w pełni z niego korzystać, warto zapoznać się dokładnie z tym, jak działa Facebook ze wszystkimi swoimi funkcjami i opcjami. Szczególnie zaleca się chronić swą prywatność i zadbać o to, by nikt obcy nie miał dostępu do zbyt dużej informacji na nasz temat.

Trzeba również pamiętać o tym, by po skorzystaniu z serwisu na cudzym sprzęcie, od razu po zakończeniu działań wylogować się. W przeciwnym razie ktoś może wejść na nasze konto, przejrzeć prywatne rzeczy (w tym rozmowy na Messengerze), a nawet dodać coś nieodpowiedniego lub usunąć wszystko. Warto także uczyć dzieci tego, jak działa Facebook i jakie skutki może mieć nieodpowiedzialne korzystanie z niego.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here