Majtki poporodowe – które warto nosić?

0
1453

Zarówno po porodzie naturalnym, jak i cięciu cesarskim kluczową rolę pełni higiena miejsc intymnych. W okresie połogu z pochwy wydostają się jeszcze resztki odchodów, które są naturalną pożywką bakterii. Z tego względu łatwo może dojść do infekcji pochwy, która może objąć drogi moczowe oraz utrudnia gojenie uszkodzonych w trakcie porodu tkanek. Ważną rolę w gojeniu blizny cesarskiej odgrywa je wietrzenie. Dlatego kobiety powinny nosić przewiewną bieliznę, która nie powoduje zapocenia miejsc intymnych.

Jak dbać o higienę po porodzie?

Po przebytej ,,cesarce” jak i po naturalnym porodzie trzeba odpowiednio dbać o higienę miejsc intymnych, aby proces gojenia przebiegał prawidłowo. Warto nosić przewiewne majtki poporodowe klasyczne lub siateczkowe, które nie powodują nadmiernego pocenia w okolicach pochwy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji. Poza tym trzeba przestrzegać kilku zasad higieny:

  • Po każdej wizycie w toalecie należy podmyć miejsca intymne za pomocą szarego mydła lub dotychczas stosowanego płynu do higieny intymnej. Poza tym trzeba zmieniać podpaski lub wkładki higieniczne.
  • W ciągu pierwszych dni po porodzie nie wolno używać tamponów, lecz tylko bawełniane podkłady poporodowe.
  • Nie wskazane jest stosowanie gąbek do kąpieli, ponieważ łatwo gromadzą się na nich bakterie.
  • W ciągu pierwszych dni, kąpiel należy zastąpić prysznicem.

Jaką bieliznę stosować po porodzie?

Przygotowując wyprawkę dla dziecka, każda przyszła mama zabiera też rzeczy dla siebie, m.in. koszulę, środki czystości, ręczniki, itd. Jednak w wyposażeniu powinny znaleźć się także majtki poporodowe, ponieważ w pierwszych godzinach połogu dochodzi do krwawienia z pochwy. Dlatego poza wygodą ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny, aby nie doszło do infekcji. Majtki po porodzie muszą zapewniać odpowiedni przewiew powietrza oraz komfort. Często stosowanym materiałem jest bawełna z uwagi na dobrą przewiewność oraz jest dobrze tolerowana przez skórę. Ważny jest przedłużony stan, który powinien sięgać do pępka, zwłaszcza po porodzie za pomocą cięcia cesarskiego. W pierwszych godzinach dobrym rozwiązaniem są majtki poporodowe siateczkowe, które zapewniają maksymalne wietrzenie okolic intymnych i można je używać wiele razy.

Majtki połogowe – jakie nosić?

Majtki noszone w okresie połogu powinny być przewiewne oraz dopasowane w taki sposób, aby nie powodowały ucisku i otarć skóry. Trzeba pamiętać, że prawidłowy przepływ powietrza po urodzeniu dziecka pełni kluczową rolę w procesie gojenia ran poporodowych. W wyjątkowych sytuacjach lekarz zaleca noszenie bielizny uciskowej z wysokim stanem. Jednak jeśli nie występują komplikacje, to warto nosić luźną i wygodną bieliznę. Klasyczne majtki poporodowe powinny być w 100% wykonane z naturalnych materiałów, które cechuje wysoka przepuszczalność powietrza, np. bawełna. Warto wybierać proste modele, które nie posiadają zdobień w postaci koronek i haftów, ponieważ w nich łatwo gromadzą się bakterie. Można nosić bieliznę w ciemniejszym kolorach, ponieważ plamy powstałe wskutek krwawienia i wydostawania się wydzieliny z pochwy będą mnie widoczne.

Jednorazowe czy wielokrotnego użytku – które lepsze?

Majtki jednorazowe po każdym użyciu należy wyrzucić do kosza. Jednak tego typu bielizna często ma jedną wadę. Mianowicie jest wykonana z materiału, który trudno przepuszcza powietrze. Wskutek tego łatwo dochodzi do zapocenia miejsc intymnych, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Poza tym taki materiał często jest sztywny i powoduje podrażnienia skórne. Takimi materiałami są: fizelina poliestrowa oraz  polipropylen. Dobrym rozwiązaniem są majtki poporodowe wykonane z bawełny – klasyczne modele. Natomiast majtki siateczkowe mogą być wykonane z materiałów o niskiej przepuszczalności powietrza, ponieważ ze względu na swą budowę zapewniają odpowiednie wietrzenie. Po cesarskim cięciu zalecane są majtki siateczkowe z wysokim stanem. Ostatnimi czasy popularnym rozwiązaniem są majtki z panelem wykonanym z medycznego silikonu. Specjalna wkładka doskonale przylega do blizny, dzięki czemu chroni przed infekcjami oraz przyspiesza proces gojenia.

Majtki do noszenia po porodzie muszą być wygodne, aby nie powodować podrażnień skórnych. Poza tym warto wybierać klasyczne modele wykonane z bawełny lub innego naturalnego materiału. Natomiast majtki o budowie siateczkowej mogą być wykonane z mniej przewiewnych materiałów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here